265. Szezámkrémes szendvics


10 dg hántolt szezámmaghoz adjunk fél mokkáskanál tengeri sót, és pirítsuk aranysárgára a Pirított tökmagnál leírt módon. Tálcán szétterítve hagyjuk hűlni, majd kisebb adagokban kávédarálón őröljük homokszemcse finomságúra. Az így kapott Gomassziót (szezámsót) dolgozzuk össze 10 dg előzőleg habosra kevert szobahőmérsékletű vajjal, és vékonyan kenjük friss kenyérszeletekre. Hidegen, zöldhagymával vagy zöldpaprikával és paradicsommal tálaljuk, de kovászos uborkával és teával fogyasztva is igen finom. A fel nem használt krémet hűtőszekrényben tároljuk.

Az olasz eredetű gomasszió érdekessége, hogy a tepertőhöz hasonló íze van, így a frissen kisütött tepertő iránt nosztalgiát érzők anélkül élvezhetik ezt a sajátos zamatot, hogy számolniuk kellene a telített zsírsavak egészségkárosító hatásával. Ennek a különleges aromának az intenzitása azonban nagymértékben függ a pörköléstől. Ha a szezámmagot nem pirítjuk meg eléggé, úgy kevésbé érződik ez a zamat, ha viszont világosbarnára pörköljük, akkor már fellép egy kesernyés mellékíz is. Mivel a szezámmag hamar avasodik, a beszerzésénél ne csak a szavatossági időre ügyeljünk, hanem arra is, hogy megbízható cégtől származzon. Ellenkező esetben akkor is keserű lesz a gomasszió, ha az előírás szerint pirítottuk. A legjobban úgy járunk, ha ősszel a bioboltokba szállított friss termésből megvásároljuk az egész évi szükségletünket, és légmentesen lezárva betesszük a hűtőbe, mivel így biztosan nem avasodik meg. Sajnos a nagy fordulatszámú darálás okozta megégés miatt egy bizonyos fokú keseredés friss magnál is előfordul. Ez azonban teljes mértékben megszüntethető, ha a magvakat hagyományos úton, mozsárban zúzzuk össze.

Érdekességként megemlíthető, hogy a szezámmag nem az egyetlen növényi eredetű nyersanyag, amely különlegesen feldolgozva, a húsféleségekhez hasonló zamatot eredményez. Ha a szezámmagot óvatosan megpirított darált dióval helyettesítjük, akkor a libamáj ízére emlékeztető természetes aromát kapunk. A gomasszióból egyébként nem csak szendvicskrém készíthető, hanem ízesítőként kásákra, köretekre, salátákra is szórható, de növényi fasírtok bevonataként ugyancsak jól használható.

A sötét szezámkrémhez hasonlóan készül a világos változat. Ebben az esetben a szezámmagot nem pörkölve, hanem nyersen kell megőrölni a sóval együtt. Utána adjuk hozzá a vajat, és dolgozzunk bele 1 gerezd áttört fokhagymát, valamint fél citrom levét is. Az így kapott krémet ugyancsak kenyérre kenve, hidegen fogyasszuk. Külföldön ez a Tahininek nevezett krém különféle szószokhoz alapanyagként is igen kedvelt. Ha az összedolgozás során a krém csomós marad, akkor rövid időre tegyük a mélyhűtőbe, mert megdermedve már könnyen simára keverhető. Amennyiben pár napon belül nem tudjuk elfogyasztani a teljes mennyiséget, akkor a mélyhűtőben tároljuk, így elkerülhetjük az avasodást.


Publication ©Copyright 1992-1997, Kun Ákos
Web design ©grin, 1998