269. Túrókrémes szendvics


Helyezzünk a húsdarálóba egy 3 milliméteres lyukakkal ellátott tárcsát, és hajtsunk át rajta 25 dg lágy túrót. Adjunk hozzá 2 dl tejfölt, fél mokkáskanál sót, 3 dg apróra vágott metélőhagymát, és jól dolgozzuk össze. Csak hűtőszekrényben tárolható. Néhány órai érlelés után vastagon kenjük rá a túrókrémet friss kenyérszeletekre. Aludttejjel, joghurttal, kefirrel vagy nyers tejjel tálalva könnyű és finom vacsorát készíthetünk belőle. Még pikánsabbá tehetjük, ha fél mokkáskanál bazsalikomot is keverünk hozzá, és másnapig érleljük.

Metélőhagymát nem csak a piacon vásárolhatunk, hanem magunk is nevelhetünk otthon, cserépben. Arra azonban ügyeljünk, hogy a hajtásokat ne tőben szakítsuk le, mert akkor a növény elpusztul, és a tetejét se vágjuk le, mert így csak 1–2 alkalommal hajtatható újra. Az arasznyi hosszú lombozatot kb. 1 centiméterrel a talaj felett vágjuk el a szükséges mennyiségben. Ily módon a hagymagumók hetekig megőrzik életképességüket és erős, vastag szálú metélőhagymát nevelnek. Vigyázzunk arra, hogy ne öntözzük túl, és világos helyre, az ablak közelébe tegyük. A piacon kötegelve vásárolt metélőhagymát ne állítsuk vízbe, mert megsárgul. Tárolásának legcélszerűbb módja, hogy egy darab polietilénfóliába tekerve a hűtőbe tesszük. Sokan megmossák, és apróra vágva a hűtőben tárolják egy légmentesen záródó befőttes üvegben. A kötegbe rendezett metélőhagymát keresztben, apró hengerekre vágjuk. A petrezselyemmetéléshez hasonló össze–vissza vágással kifolyik a leve, és gusztustalanná válik. Fagyasztani nem lehet, de erre nincs is szükség, mert télen is nevelhető ez a növény. A metélőhagyma tőosztással nem szaporítható. A vetőmagot felmagzott példányokról, vagy szaküzletekben szerezhetjük be.

Ha nincs metélőhagymánk, adhatunk a szendvics mellé zöldhagymát vagy retket is, de nyáron zöldpaprikával és paradicsommal fogyasztva érvényesül leginkább a túrókrém íze. Aki túl erősnek találja a zöldhagyma ízét, ehet helyette primőr gyöngyhagymát is, mivel zsenge állapotban az összes gumós hagymafajta közül ez a leggyengébb. Ezt a szendvicset nem csak hidegen, hanem melegen is fogyaszthatjuk. Ebben az esetben keverjünk a túrókrémbe 2 tojássárgáját, és negyed mokkáskanál őrölt fehér borsot is. Vajazás nélkül vastagon kenjük friss kenyérszeletekre, szórjuk meg a tetejét reszelt sajttal, és grillsütőben süssük zsemleszínűre.

A zöldhagymáról télen sem kell lemondanunk, mivel ez a közkedvelt zöldség a vöröshagyma csíráztatásával nagyon könnyen előállítható. Dobjunk 2–3 db csírázásnak indult kisebb méretű hagymagumót egy vízzel teli befőttesüveg tetejére, és állítsuk világos helyre. A zsenge hajtás nem csupán a zöldhagyma pótlására, hanem a metélőhagymához hasonló módon használva díszítésre is alkalmas. A csírázás csak sötét, hideg, nyirkos helyen indul meg. Mivel ez a folyamat meglehetősen lassan megy végbe, legjobb a piacon keresni néhány csírázásnak indult gumót. A főzési célra vásárolt vöröshagymát hűvös helyen, egy jól szellőző kosárban tartsuk. Éléskamra hiányában rakjuk polietilénzacskóba, és tegyük a hűtőbe. Ha kicsi a hűtőszekrényünk, akkor egyenként csavarjuk polietilénfóliába, mert így szobahőmérsékleten sem fonnyad meg, és nem csírázik ki. Téli tárolásra magról termesztett vöröshagymát vegyünk, mivel a dughagymáról nevelt korai fajták nem tarhatók el. Ezt a fajtát szeptemberben szedik fel a földből, így legcélszerűbb a téli tárolásra szolgáló burgonyával együtt megvenni. Ezt azért is célszerű megtenni, mert a vöröshagyma sem tartozik a legdrágább zöldségek közé, ezért a fűtetlen raktárban könnyen megfagyhat. A burgonyával ellentétben ennek látható következményei is vannak. Kiengedés után a héja rohamosan elkezd ráncosodni, felvágva pedig “könnyezik”, fehér nedvet enged. Ezt követően megrothad. A megtisztított és felvágott vöröshagyma már csak hűtőszekrényben tartható. A teljesség kedvéért érdemes még szólni a téli sarjadékhagymáról. Ez kevésbé ismert évelő fajta onnan kapta a nevét, hogy a magszár tetején apró sarjadékhagymákat nevel. Ha ezeket ősszel elültetjük, már januárban kihajtanak, és finom, zsenge zöldhagyma lesz belőlük. Így nem kell várnunk márciusig, a dughagyma kicsírázásáig, hogy a tavaszi zöldségek által kínált friss ízeket élvezhessük.

 


Publication ©Copyright 1992-1997, Kun Ákos
Web design ©grin, 1998